DAHA SIKI KALÇALAR İÇİN EGZERSİZ ÖNERİLERİ

Sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmak herkesin özellikle de bayanların en büyük hayalidir. Bir de konu sıkı, güzel ve dolgun kalçalar ise o zaman konu daha da önemli bir hal almaktadır. Bu kadar önemli olan güzel kalçalar konusunda neler yapmamız gerektiği hususu daha da bir önem kazanmaktadır.

Sıkı Bir Kalça İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

En güzel kalça konusunda genel olarak yapılması gerekenler belli başlı egzersiz programları ile Squat hareketleri yanında izlenmesi gereken beslenme yöntemleri ve diyetlerdir. Beslenmelerde sebze, meyve ve bol tahıllı gıdalar tercih edilmeli ve bol su tüketmelidir. Genel olarak çok çeşitli tahıllar tüketilmeli, et yerine Omega-3 içeren balık yenilmelidir. Mutfakta ağırlıklı olarak ve eğer mümkünse sadece zeytinyağı tercih edilmelidir. Tatlı, yiyecek listesinden kesinlikle çıkarmalı, tatlı krizi yaşanması durumunda az miktarda meyve tercih edilmelidir.

Faydalı Kalça Egzersizleri Nelerdir?

Kalçaları sıkılaştıracak en güzel kalça egzersizleri olarak da bilinen; Lunge (ileri adım) egzersizi, Köprü Egzersizi, Karın Çevirme Egzersizi ve Squat (çömelme) egzersizi isimleri ile anılan dört ana egzersiz çeşidi vardır.

Ayakları paralel, eller de belden yukarıda olacak şekilde sürekli bir adımı öne atarak yapılan harekete Lunge (ileri adım) egzersizi adı verilir. Günde 15 tekrar olmak üzere 3 set olarak uygulanır.

Yere uzanarak, dizler bükük ve ayaklar düz olacak şekilde; kalçaları, baldırları ve karnı sıkarak; sırtı ise yukarı doğru diz ve omuz arasında düz bir çizgi elde edene dek kaldırma şeklindeki harekete Köprü Egzersizi adı verilir. Günde 20 tekrar olmak üzere 3 set olarak yapılmalıdır.

Vücut düz olacak şekilde uzanarak, kalçalar yavaşça karna doğru yükseltme hareketine Karın Çevirme Egzersizi adı verilir. Günde 20 tekrar olmak üzere 3 set olarak yapılması uygundur.

Ayakta bacakların omuz genişliğinde açılarak ve kollar yere paralel olacak şekilde doğrulup eğilerek yapılan harekete ise Squat (çömelme) egzersizi adı verilir. Squat egzersizi bayanlar tarafından düzenli olarak yapıldığında daha şekilli, güzel ve dolgun kalçalar bununla birlikte sıkı baldırlara kavuşmak da mümkün olacaktır.

Kalça egzersizleri ve beraberinde uygulanacak etkili diyetlerle ilgili detaylı bilgiyi  Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden öğrenebilirsiniz.