ÇÖLYAK HASTALIĞI VE DİYABET HASTALIĞI BELENME İLİŞKİSİ

 Çölyak her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir.  Çölyak hastalığı ile  birçok hastalık arsında ilişkide bulunmaktadır.  Diyabet rahatsızlığı da bu hastalıklardan birtanesidir.

Çölyak hastalığı ve Tip 1 şeker hastalığı arasındaki bağlantı, ilk defa 1960larda kuruldu. Tip 1 diyabet hastaları arasında çölyak hastalığının oranı %8’ken, genel nüfusta bu oran %1’di. Tip 2 diyabet ve çölyak hastalığı arasında bir bağlantı kurulamamıştır. Tip 2 diyabetin de genetik bileşenleri vardır; ancak bu bileşenler tip 1 diyabetteki gibi çölyak hastalığının genleriyle alakalı değillerdir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki diyabet hastası olan kişilerde aynı zamanda çölyak hastası olma riski 20 kat fazla. Bu nedenle diyabetli kişilerin bu olasılığı ihmal etmemeleri gerekiyor.

Zarar görmüş ince bağırsakla sonuçlanan tedavi edilmemiş çölyak hastalığı, hipoglisemi riskini arttırabilir; çünkü ince bağırsak, bu zarar sonrasında şeker gibi besinlerin emilimlerini düzenli şekilde gerçekleştiremeyebilir ve bu durum tanı konmasını daha da zorunlu kılabilir. Bir otoimmün rahatsızlığa sahip olmak, diğerinin gelişimi konusunda hastayı riskli bir pozisyona sokmaktadır.

Glütensiz diyet, diyabet hastaları için glisemik kontrolü iyileştirebilir; lakin bu konu hala tartışmalıdır. Bazı araştırmalar bunu desteklerken, diğerleri normal diyabet hastaları ve glütensiz diyet uygulayan çölyak hastalığına da sahip olan diyabet hastaları arasında glisemik kontrol açısından herhangi bir fark olmadığını savunuyorlar.

Her 20 diyabetik bireyin birinde görülen glüten intoleransı ve çölyak hastalığında; özellikle glutenli besinlerin tüketimi risk taşımaktadır:

Glütenli besinlerin çoğu karbonhidrattan zengin oldukları için kan şekeri düzensizliğine yol açmaktadır. Kan şekeri düzensizliği ve diyabet kontrolünde ise; karbonhidrat sayımına dikkat edilmesi başta gelir.

Glütensiz besinlerin teker teker tüketilip kan şekeri üzerindeki etkileri öğrenilmelidir.

Diyabetli bireylerde glütensiz beslenmek tek çözüm yolu olmamakla beraber beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken temel kural karbonhidratlı besinlere dikkat etmektir.

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.