0-1 Yaş Çocuk Beslenmesi

Bebeklerin gereksinimleri ayına, fiziksel durumuna, gelişimine, mide kapasitesine göre özenle ayarlanmalıdır. Bebeklerin beslenmelerinde anne sütü 2 yaşa kadar büyük önem taşımaktadır. Fakat bazı durumlarda anne sütü yeterli gelmeyebilir veya olmayabilir, bu durumlarda beslenme daha da önem kazanmaktadır. Bebeklerin tamamlayıcı besinlere geçiş döneminde yeterli ve doğru besin tüketimi yapılması bebeğin ilerleyen yıllardaki yaşantısını etkilemektedir.

Okul Öncesi Çocuk Beslenmesi

Bu donemde beslenme alışkanlıkları edinmek bebeklik dönemine göre daha zor olabilmektedir. Çocuklar kendi kararlarını vermeye başlar. Anne babayı taklit etmek veya cazip gelen besinleri tercih ederler. Çocukluk dönemi beslenmesi ömür boyu sağlıklı olması için ilk temel basamaktır, bu temel ne kadar sağlam olursa ileriki yıllarda da sağlıklı beslenmenin göstergesi olur. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için hem ailenin hem de çocuğun beslenme eğitimi alması çok önemlidir.

cocuklara ve genclere ozel beslenme  - Çocuklara ve Gençlere Özel Beslenme
bireysel hizmetler cocuklar ve genclere ozel beslenme - Çocuklara ve Gençlere Özel Beslenme

Okul Çocukları Beslenmesi

Bu dönemde çocuklar arkadaşlarından ve çevresinden etkilenmektedirler. Değişen beslenme alışkanlıkları ve tercihleri ile yeni bir döneme başlarlar. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için hem ailenin hem de çocuğun beslenme eğitimi alması çok önemlidir.

Ergenlik Dönemi Beslenmesi

Ergenlik dönemi, çocukların yetişkinliğe adım attıkları bir dönemdir. Bu dönemde gerek bedensel, gerekse psikolojik olarak büyük değişiklikler olur ve bu dönem büyümenin son derece hızlı olduğu bir dönemdir. Hızlı büyümenin gerçekleşebilmesi için besin öğelerinin gereksinimi de artar ve yeterli, dengeli ve kişiye özgü bir beslenme ile bu gereksinimlerin karşılanması gerekir. Ergenlik döneminde ev dışı tüketimin artması ve abur cubur tüketiminin fazla olması, düzensiz öğün tüketimi gibi yanlış beslenme alışkanlıkları, azalan fiziksel aktivite ile obezite basta olmak üzere harici birçok rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmeyi erken yaslarda yaşamlarının bir parçası haline getiren gençler ileriki yaşlarda da hastalık risklerini en aza indirmiş olacaktı