BÖLGESEL İNCELME MÜMKÜN MÜDÜR?

Genellikle herkes bazı bölgelerinde kötü görüntü oluşturan fazlalıklardan kurtularak sağlıklı ve ideal kiloya sahip olmak isterler. Örneğin; göbeğim erisin ama bacaklarım sabit kalsın, yanaklarım fena değil ancak kalçalarımdan biraz versem iyi olur vb. gibi birçok istekte bulunulur. İnsanlardaki bu zafiyeti çok iyi bilen kişiler, bu durumdan istifade etmek için birçok alternatif sunarlar ve bölgesel zayıflama yalanı ile insanları kandırırlar. Oysa bölgesel incelme diye bir şey yoktur.

Bölgesel incelmenin mümkün olmadığını anlatabilmek için, ilk önce vücudumuzdaki yağ yakım mekanizmasının nasıl çalıştığını anlamamız gerekir. Bilindiği üzere hücreler yağ yakım işlemini, zorunlu olmadıkça başlatmazlar. Çünkü vücudumuzun en önemli enerji deposu yağ dokusudur. Ancak zorlu egzersiz ve diyetler bu kaynağı çalıştırır ve parçalamaya başlar. Uygun ortam oluştuğunda vücuttaki kan şekeri düşer ve hücrelerin hala enerjiye ihtiyacı olduğu ortaya çıkar. Bu enerjiyi karşılayabilmek için vücudumuzun her tarafındaki yağ hücreleri parçalanarak serbest yağ asitleri ortaya çıkartılır ve dolaşıma verilir. Enerjiye ihtiyacı artan hücreler, işte fazladan dolaşıma çıkan kan yağlarını alarak enerji ihtiyacını giderirler.

Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta, enerji ihtiyacı sadece bölgesel bir yerde olmasına rağmen, yağ tüm vücutta yakılır. Eğer bu şekilde olmasaydı enerjiye ihtiyacı olan bölgeler gün geçtikçe küçülecek ve bir süre sonra enerjilerini karşılayamayacak hale geleceklerdi. Dolayısı ile canlılıklarına kaybedecek ve uzuv kayıpları meydana gelecekti. Bundan dolayı da sadece incelmek istenen bölgede yağ yakımı meydana gelmemektedir.

Bölgesel İncelme Cihazları İşe Yarar mı?  

Hemen hemen herkes piyasada bölgesel zayıflama cihazı olarak satılan birçok alet görmüştür. Firmalar ürünlerini tanıtırken, belirli bölgede oluşan fazla yağ hücrelerinin sayısını azalttığını söylemektedir. Genellikle bu cihazlar radyo frekans ya da lazer teknolojisini kullanarak çalışırlar. Mesela basenlerde fazla bulunan yağların parçalanarak vücuttan atılması için bu bölgeye tatbik edilir.

Ancak bu tip cihazların etkileri konusunda yapılan bilimsel çalışmaların sayısı oldukça azdır ve dolayısı ile işe yarayıp yaramadığı konusunda gerçek bilgiyi edinmek şu an itibari ile pek mümkün değildir. Sadece kullanıcı bir kısım kişilerin “hiçbir işe yaramadı” dediği, bazılarının ise “evet gerçekten istediğim bölgeyi inceltti” gibi yorumları ise bilimsel değildir.

Eğer sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sizleri “Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi”ne bekliyoruz.