Bipolar bozukluğu sıklıkla duygu durumunda aşırı yükselmelerden çöküşlere (depresyon) ve yine yükselmelere dönüşen ve çoğu zaman aralarda normal duygu durum dönemleri bulunan dalgalanmalar yaşatan bir duygu durum bozukluğudur. Genellikle genetik faktörler etkilidir ve tabii ki çoğu mental hastalık gib erken çocukluk dönemiyle ilgili olabilir.

Depresif dönemlerde kişiler uykusuzluk çekebilir dolayısıyla kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır. Alkol tüketimi de hastaların duygu durumunu daha da olumsuz etkileyebileceğinden ve ilaçlarla etkileşime girebileceğinden beslenmeden çıkarılmalıdır.

Bipolar bozukluktan  bağımsız olarak yapılan diğer duygu durum/beslenme çalışmalarında kişilerin akdeniz diyetine uyum gösterdikçe ve daha sağlıklı beslenince kendilerini daha iyi hissettikleri görülmüştür. Bu nedenle bipolar bozuklukta da yeterli ve dengeli beslenme önem taşır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda bipolar bozukluk ve beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz