Son yıllarda dünyada ve ülkemizde hızla artan besin alerjisi problemi, insanların hayatını kısıtlamakla kalmayıp ölümlerine bile sebep olabiliyor. Bu durum daha çok gelişmiş ülkelerde görülüyor çünkü endüstrileşme, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, aşırı hijyen ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi faktörler bu alerjilerin artmasına neden oluyor.

Besin alerjisi olan bir bireyin öncelikle bir doktora görünüp hangi besine alerjisi olduğunu çeşitli testler ve eliminasyon diyetleriyle test ettikten sonra yaşam tarzını tamamen bu besini yememeye odaklı değiştirmesi gerekiyor. Ancak maalesef iş bununla bitmiyor, alerjen besine alternatif besinler ve vitamin mineral takviyeleri gerekebilir. Bu noktada yine bir doktor veya bir diyetisyen devreye girmelidir. Bu durum gelişim çağında olan çocuklar için fazlasıyla önemlidir. Örneğin, gelişim çağında süt ve süt ürünleri tüketemeyen bir çocuğun sağlıklı kemik gelişimi için mutlaka takviyeye ve alternatif besine ihtiyacı vardır. Ya da balık tüketemeyen bir bireyin omega 3 eksikliğini karşılaması şarttır. Bunların yanı sıra birey, ürün etiketlerini çok iyi okuyabilmeli, ürünün detaylı incemesini bizzat yaparak ona göre satın almalıdır. Bu sadece yiyecek olarak algılanmamalı, besin alerjisi olan bireylerin kullandığı parfümden deterjana, sabundan kreme her şeyin içeriğine dikkat ederek ürün içeriğine hakim olarak kullanması önemlidir. Bunların yanı sıra gittiği restoranlarda detaylı bilgi alması şarttır. Son olarak, bu bireyler çapraz bulaşma denilen duruma dikkat etmelidir. Çapraz bulaşma, bir alerjenin temas ettiği yüzey veya araçlar aracılığıyla başka bir yemeğe geçmesi durumudur. Örneğin, aynı bıçağın kullanılmasıyla bir alerjen içeren yiyeceğin, alerjen içermeyen yiyeceklere geçişi çapraz bulaşma olarak adlandırılır. Bu nedenle, gıda hazırlama süreçlerinde ayrı ekipmanlar ve dikkatli temizlik önemlidir.

Sonuç olarak, besin alerjisi olan bireylerin hayatlarını sürdürebilmeleri için doğru bilgilendirme, dikkatli ürün seçimi ve temizlik önlemleri oldukça önemlidir. Besin alerjileri, doğru yönetildiğinde bu bireylerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerine olanak sağlayabilir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda besin alerjileri konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz