Compositae familyasına ait tek yıllık bir bitki olan Aspir’in ana vatanı Arap yarımadasından İran, Pakistan, Hindistan olmak üzere diğer ülkelerde de bölgesel dağılım göstermiştir. Ülkemizde aspir; yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı gibi adlar ile anılmakta olup görüntü itibariyle geniş yapraklı, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz ve krem renklerinde çiçeklere sahip, dikenli ve dikensiz tipleri olan bir bitkidir.

Ortalama yağ oranı % 30-45 arasında değişebilen bir yağ bitkisidir. Aspir bitkisindeki bu yağın çok büyük bir kısmı doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bu sebeple insan beslenmesindeki değeri gitgide artmaktadır.

E vitamininden ve Ca, P, Fe gibi minerallerden zengin olması nedeniyle de antioksidan ve antiseptik etkiye sahiptir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenlemekte ve metabolizmayı hızlandırarak kilo verimine de destek olmaktadır. Ayrıca çatlak, kuruluk gibi cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir. LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu engellediğine dair çalışmalar da mevcuttur.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda aspir yağı konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.