ARPA ÇİMİ

Arpa çimi ise, (arpanın yeşil sapları ve yaprakları) dünyada insanoğlu için doğumdan ölüme kadar tek başına tam besin desteği olabilecek özelliğe sahip tek bitkidir.

Arpa çiminde 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70’in üzerinde mineral bulunmuştur – bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur.

Arpa çimi inek sütünden 30 kat daha fazla vitamin ve kalsiyum barındıran inanılmaz bir gıda. Bu gıda E vitamini bakımından da çok zengin ve vücudu bazik hale getirebilmek için kullanılabiliyor. Temel olarak bira ve ekmek gibi ürünlerde bulunan arpa çimi, yüzyıllar boyunca sağlıklı bir yaşam için kullanılmış olan gıdalar arasında. Ayrıca sindirime de yardımcı oluyor. Bol klorofilli içeriği sayesinde doğal detoks etkisi yaratan arpa çimi, bağırsakların toksinlerden kurtulmasını sağlıyor ve vücudu temiz, sağlıklı tutuyor.

Arpa çiminin vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.

Arpa çimini veya suyunu tüketerek kan şekeri düzeylerinizi düşürebilirsiniz.

Arpa çiminde bulunan antioksidanlar ve anti-inflamatuvar bileşenler, inflamasyonları ve serbest radikalleri azaltarak vücudun kimyasal stres altında kalmasına engel olurlar.

Asitliği azaltan arpa çimi, ülsere karşı da koruma sağlamaktadır.

Hücresel bazda değişimlerin ortaya çıkmasına engel olur ve böylece yaşlanma, kanser gibi faktörlere karşı gelir.

Bol lifli bir gıda olduğu için sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlar.

Vücutta biriken toksik asitlerin birikimine engel olur.

Araştırmalarda ortaya çıkan bilgilere göre arpa çiminde:

✔İnek sütündekinin 11 katı kalsiyum
✔Ispanak ve brokolide bulunanın 5 katı demir
✔Tam buğdaydakinin 4 katı B1 vitamini
✔Portakaldakinin 7 katı C vitamini
✔Hayvansal kaynaklı en zengin çinko içeriği kadar çinko vardır.