ARPA ÇİMİ

Arpa çimi arpa tahılının yaprağıdır. Çok çeşitli iklim koşullarında büyüyebilen bir bitkidir. Arpa, insanlar tarafından yetiştirilen ilk tahıl tanesi olarak kabul edilir. Dünyada insanoğlu için doğumdan ölüme kadar tek başına tam besin desteği olabilecek özelliğe sahip tek bitkinin arpa çimi olduğu bildirilmiştir. Tıbbi ve gıda kullanımı M.Ö. 7000 yılına kadar uzanmaktadır.

Arpa çimi beta karoten, B1, B2, B6, B12 vitaminleri, pantotenik asit ve folik asit içerir. Mevcut mineraller arasında potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum bulunur. Diğer bileşenler klorofil, amino asitler, protein, lif ve enzimlerdir. Arpa çimi takviyesi ile vejetaryen diyetlerinde B12 vitamini eksikliği önlenebilir.

  • Antioksidan aktivite

Arpa yaprağı ekstraktı serbest radikalleri temizleme özelliğine sahiptir.

  • Kanserin önlenmesi

Arpa otu özleri insan doku hücrelerini kanserojenlere karşı korur. Etki mekanizması bilinmemektedir, ancak bitkinin antioksidan aktivitesi veya klorofil içeriği ile ilişkili olabilir. Kanserojen ile klorofil arasında kanserojeni etkisiz hale getirebilecek komplekslerin oluşabileceği ileri sürülmüştür.

  • Hiperlipidemi

Yapılan çalışmalardaki veriler toplam kolesterol ve LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerinin düşürüldüğünü HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyesinin arttığını göstermektedir.

 

Arpa çimi takviyelerinin sağlık yararları ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuçlarına göre bağışıklığı arttırdığı ve enfeksiyonlara karşı koruduğu bildirilmiştir.

 

Kolesterolü düşürmek ve uygun alım için günde 15 g’lık bir kurutulmuş arpa çimi ekstresi almanın yeterli olduğu bildirilmiştir.

 

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘Arpa Çimi?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.