Arı ekmeği, işçi arıların yavrularını beslemek için topladıkları polene denir. Polenin çeşitli salgılarla bir araya gelerek mayalanması ile oluşan besin kaynağıdır.

Arı ekmeği arıların çiçeklerden topladıkları polenin, arının bünyesinden kattığı salgılar ile zenginleşmiş ve olgunlaşmış halidir. Bal ve polenin mayalanmasıyla oluşan arı ekmeği tam bir mineral ve vitamin deposudur.

Arılar topladıkları polene kendi enzimlerini ekler ve bunları peteklerde depolar. Bu şekilde kendi ekmeklerini yapmış olurlar. Bu ekmek arı yavrularının ilk besinidir.

Arı ekmeği insanların sindirmesi zor olan polenin dış zarının parçalanarak bütün besin içeriğinin ortaya çıkması ve insanların daha kolay sindirebileceği hale gelmesi ile oluşur.

Arı ekmeği bitki polenine göre daha yüksek oranda K vitamini, indirgenmiş şeker ve sindirim enzimleri içermektedir. Mevcut literatüre göre arı poleni ve arı ekmeği insan beslenmesi için önemli olan ve vücutta sentezlenemeyen çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) iyi kaynağıdırlar. Yapılan çalışmaların sayısı azdır ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır fakat insan bağışıklığını destekleyici olduğu söylenebilir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda arı ekmeği konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz