Aralıklı oruç̧, sağlığın korunması ve ağırlık kaybı için son günlerin en popüler diyet uygulaması haline gelmiştir. Aralıklı oruç̧ diyeti, belli bir zamanda açlık ve belli bir zaman içinde besinin tüketildiği diyet modelidir. Bu diyette önemli olan yiyeceklerin türü, kalorisi değil, yeme zamanıdır.

Sistematik açlık vücudun insülin hassasiyetini arttırır ve insülin seviyesi düşer. Düşük insülin seviyesi depolanan yağları kullanılmasını sağlar.

Aralıklı orucun, kalp hastalıklarının önemli nedenleri olan kötü kolesterol LDL ve kan trigliseritleri seviyelerini azalttığı görülmüştür.

ARALIKLI ORUÇTA NELER TÜKETİLMELİDİR?

Lif tüketimi, sindirimi desteklemek için çok önemli. Öğünlere mutlaka meyve sebze, kuruyemiş gibi lifli gıdalar eklenmelidir.

Zeytinyağı, avokado, ceviz gibi sağlıklı yağları beslenme planına eklenmelidir.

Protein içeriği yüksek gıda tüketimi sağlanmalıdır. Et balık, tavuk gibi protein kaynaklarını her gün olmasa bile haftada birkaç gün tüketmeliyiz.

Kompleks karbonhidratlar içeren tahıl, ekmek, yulaf, kepek, bazı meyveler ve kuru baklagillere diyette yer verilmelidir.

ARALIKLI ORUÇ MODELLERİ

Son yıllarda uygulanan en yaygın diyet modelleri şunlardır:

16:8 Modeli: Bu model için uygulanan yöntem 16 saatlik açlıktan sonra 8 saat serbest beslenme modelidir.

18:6 Yöntemi: 24 saat içinde 6 saat beslenme 18 saat açlık yöntemidir.

Ye-Dur-Ye Modeli (EAT-STOP-EAT): Bu yöntem ile haftanın 1 veya 2 günü boyunca 24 saatlik açlık diyeti (Oruç) uygulanmaktadır. Bu açlık süresinin pesinden normal beslenme düzenine geçilmekte ve hemen sonrasında tekrar açlık diyeti uygulanmaktadır.

5:2 Modeli: Bu modelde haftanın iki ardışık olmayan gününde gün boyu kadınlar 500, erkekler 600 kalorilik enerji almakta ve haftanın kalan günlerinde normal beslenme modeline devam edilmektedir.

ARALIKLI ORUÇUN SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR

Aralıklı oruç bazı sağlık durumları olan insanlar için uygun değildir. Bunlar ileri düzey diyabet hastaları, yeme bozukluğu yaşayanlar, mide ülseri olanlar, kronik hastalıkları olanlar, çocuklar, çok zayıf olanlar, kan şekeri sık düşenler, hamile ya da emziren kadınların aralıklı oruç diyetine girmesi pek sağlıklı değildir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda aralıklı orucu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.