Anne Sütünü Azaltan Ve Artıran Faktörler?

Bir bebeğin dünyaya gelişi; annenin hislerinde, davranışlarında ve yaşam standartlarında büyük bir değişimi de beraberinde getirir. Minik ve yardıma muhtaç bebeğin öncelikli ihtiyaçları dikkate alındığında, doğru ve yeterli beslenme ihtiyacı ilk sırada gelmektedir. Bu noktada anne sütü, bebek için eşsiz bir besin kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Anne sütünün faydaları nelerdir? Emzirme döneminde annenin beslenmesi nasıl olmalıdır? Anne sütünü azaltan ve artıran faktörler nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını ayrıntılı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Anne Sütünü Azaltan ve Artıran Faktörler Nelerdir?

Annenin bebeğini başarılı bir şekilde emzirmeye başlayabilmesi ve süt miktarının artması için, öncelikli olarak, karalı olması ve bunu başarabileceğine inanması gereklidir. Böylece kendine güvenerek ilk adımı doğru bir şekilde atmış olacaktır.

Bunun aksine, emzirdiği zaman sütünün gelmeyeceğini veya bebeği için yeterli olmayacağını düşünerek tedirginlik yaşayan bir anneyi, bu konuda çeşitli zorluklar beklemektedir.

Kararlılıkla ve doğru yöntemlerle emzirme aktivitesi gerçekleştirildiğinde, anneyle bebeği arasında eşsiz bir bağ gelişmeye başlayarak, bebeğin emme isteğinde artış görülür. Bebek daha fazla emdikçe bununla orantılı olarak annenin süt miktarı da artar.

Bu konuda kararlı olamayan ve kendine güvenmeyen bir annenin, doğru ve yeterli bir şekilde bebeğini beslemesi mümkün olamaz. Bebeğini yeterli besleyemediğini düşünen anne için, hazır mama takviyeleri çözüm gibi görünür. Ancak ilk aylarda, mama takviyesi verilmeye başlanmasıyla bebeğin emdiği süt miktarı azalacak ve dolayısıyla bu anne sütünün miktarında da azalışa neden olacaktır.

Emziren annelerin beslenme şekli de, anne sütünün miktarını etkileyen önemli bir faktördür. Emziren bir annenin; tükettiği gıdaların besin içeriğinin vitamin, mineral ve protein açısından zengin olması, özellikle su olmak üzere tükettiği sıvı miktarının yeterli seviyede olması gibi hususlara mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, anne sütü takviyeleri adı altında satılmakta olan bir takım ürünler bulunmaktadır. Bunlar anne sütünü arttırıcı çay, damla vb. gıda takviyeleridir. Anne, aynı zamanda ihtiyaç duyduğu besin desteğini de içeren bu takviyeleri kullanarak sütünün artmasına katkı sağlayabilir.

Emziren Annenin Beslenmesi ve Anne Sütünün Faydaları

Annenin, emzirme döneminde beslenme şeklini ve alışkanlığını, süt miktarını arttırmaya yönelik gıdaları tüketmek yönünde değiştirmesi ve düzenlemesi gereklidir. Dengeli beslenme ve her besin grubundan gerektiği kadar tüketmek bu dönemde oldukça önem kazanmaktadır. Annenin beslenmesine özen göstermesi halinde, bu süt miktarına ve sütün içerdiği besin kalitesine olumlu olarak yansıyacak, dolayısıyla bebeğini de sağlıklı ve yeterli miktarda beslemiş olacaktır.