Alkali Diyeti

Günümüzde teknolojik imkânların fazlalaşması ve emek yoğun işler yerine daha çok zihinsel ağırlıklı hareketsiz işler yapılıyor olması beraberinde kilo problemlerinin ortaya çıkma sıklığını arttırmıştır. Diyet yapılırken konulan bazı hedeflerin “gerçekleştirilebilir” olmaktan uzaklaşması, kişiye acı ve rahatsızlık vermesi nedenleri de başarısızlığın en önemli sebepleri olmaktadır. Bu nedenle yapılan diyetlerin sağlıklı ve insan psikolojisini de rahatsız etmeyen çeşitlerinin tercih edilmesi daha etkili sonuçlar sağlamaktadır.
Zayıflama amacı ile tercih edilebilecek olan diyetlerin en başında üç dört hafta sürebilen alkali diyeti gelmektedir. Bu diyet vücudun dengesini sağlamakta oldukça etkili ve sağlık açısından da faydalıdır. Alkali diyetini yapabilmek için öncelikle Alkali besinlerin neler olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu konuda Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu’nun sizler için hazırlayacağı Alkali Diyet Listesi kullanılabilecektir. Genel bir tanımlama yapılacak olursa, gıdaların pH derecelerine bakılarak 8 ve 14 arasındaki besinlerin Alkalik, 0 ila 6 pH oranına sahip gıdaların ise asidik olduğu söylenebilecektir. Fazlaca asidik ürün tüketimi sağlıksız beslenmenin işareti ve vücuttaki yağlanmanın nedenidir. Bu durum ise, daha fazla alkalik gıda tüketiminin % 80 oranına çıkarılması ile dengelenebilecektir.

Alkali Diyetine Yönelik Genel Öneriler

Alkali diyetinde çay hazırlarken dahi tüketilecek su alkali olmalıdır. Diyet listesinde bulunan sebzeler çiğ ya da haşlanmış halde tüketilmelidir. Alkali diyet listesinde yeşil fasulye, bezelye ve fındık bolca bulunmalı, yemekleri pişirirken de zeytinyağı öncelikli olmak üzere ayçiçeği yağı da kullanılabilecektir. Kahvaltı esnasında sarı ve yeşil sebzeler tüketilmeli, öğünlerin arasında ise bitki çayları veya sıkma meyve suları içilebilecektir.

Alkali diyet esnasında, gıda tüketimi en geç saat 19 itibarıyla sonlandırılması önem arz etmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin ağızda bolca çiğnenerek ufaltılması ve kesinlikle hızlı bir şekilde yenmemesi önemli tavsiyelerdendir.

Alkali diyeti yaklaşık bir aylık süre içerisinde vücudun dengesini yerine getirmeyi sağlayacağından sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte zayıflatırken bağışıklık sistemini de güçlendirmesi, alkali diyetinin popülaritesini arttırmaktadır.

Sizler de alkali diyeti ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek ya da danışmak için İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilirsiniz.