AKTİF KARBON

Aktif karbon, karbon elementiyle aynı kimyasal özelliklere sahip ancak farklı fiziksel özellikte organik bir maddedir. Doğal bir karbon kaynağın yakılması ile elde edilen aktif karbon elde edilme yöntemine göre diğer karbonlardan farklılık gösterir. Yakılan bu kaynak odun, turf ya da hindistan cevizi kabuğu olabilir.

Aktif karbonun kurutulma ve ısıtılma işlemi yavaş bir süreçte olur. Daha sonra karbondioksit veya buhar ile okside edilir. Oksidasyon sonucu karbonun üzerinde oluşan minik delikler küçük partikülleri tutar. Küçük partikülleri tutabilen aktif karbon toksinleri kendine yapıştırarak vücut tarafından kullanılmasını engeller. Bu özelliği sayesinde; acil servislerde zehirlenme ve aşırı ilaç tüketimi durumunda, su filtrelemede, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde ve arınma amacıyla detokslarda kullanılmaktadır.

Aktif karbon atık maddeleri vücuttan uzaklaştırdığı için bu konuda böbreklerin çalışmasına destek olur. Yapılan bir çalışmada böbrek hastaları aktif karbon aldıklarında üre kan seviyelerinin azaldığını ve atık maddelerin azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Aktif karbonun kolesterol düşürücü etkisi de bir başka faydası olarak görülebilir.  Aktif karbon yüzeyine kolesterolü ve safra asidinde ki kolesterolü bağlayarak emilimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aktif karbonun böbrekler ve kolesterol üzerindeki etkileri hakkında daha kesin bilgiler verebilmek için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Uzun süre kullanımı konusunda da çalışmalar olmadığı için kullanımına dikkat etmek ve doz aşımı yapmamak gerekir. Sıvı, kapsül ve toz halinde bulunan aktif karbonun kapsül yerine toz halinin asitsiz bir içeceğe eklenerek tüketilmesi ve sonrasında su alımının arttırılması önerilmektedir.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘ AKTİF KARBON?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.