Aktif Karbon nedir?

 Aktif karbon, hindistan cevizi kabukları veya turba gibi karbon bazlı bileşiklerin ayrışmasıyla oluşturulur.  Aktif karbon yapmak için bu doğal kaynaklar, yüksek sıcaklıklarda gazlarla aktive edilir. Çok gözenekli bir ürün elde edilir. Gözenekli dokusu, negatif bir elektrik yüküne sahiptir. Bu da onun toksinler ve gazlar gibi pozitif yüklü molekülleri çekmesine neden olur.

Bu toksinler ve kimyasallar bağırsağınızda sıkışıp kalır ve vücudunuza emilmek yerine dışkı yoluyla atılırlar.

Aktif Karbonun Vücuda Yararları Nelerdir?

  • Dişleri Beyazlatır

·       Gaz ve Şişkinliği Azaltır: Rahatsız edici gaz ve şişkinliği hafifletmek için aktif karbon hapları veya tozları kullanılabilir.

·       Alkol Zehirlenmesini Tedavi Eder: Aktif karbon alkolü emmezken, zehirlenmeye katkıda bulunan diğer toksinlerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. 

·       Su Filtrasyonu Sağlar

  • Vücudu Toksinlerden Arındırır
  • Sindirim Sistemini Temizler
  • Yüksek Kolestrolü Düşürür: Yapılan araştırmalarda, aktif karbonun kötü kolesterolü düşürebileceği görülmüştür.

Aktif  karbon kullanıldığında dehidrasyonu önlemek amacıyla beraberinde yeterli miktarda su tüketmek çok önemlidir ve gün içerisinde 12-16 bardak su tüketimi zorunludur. Bu toksinlerin hızla atılmasına yardımcı olur ve bazı kişilerin yaşadığı kabızlık problemini önler.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda aktif karbon konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.