Aknelere neden olan birçok neden olmakla birlikte spesifik bir neden söylemek imkansızdır. Deri sebum ve salgı miktarı beslenmemizden etkilendiğinden, beslenme rutinlerimizin akneye sebep olabileceği düşünülmektedir. Süt tüketiminin, özellikle de yağsız süt tüketiminin akne oluşumuna katkı sağladığı bildirilmektedir. Yeşil çaydan elde edilen polifenol ekstratlarının aknenin tedavisinde kullanımının komedonları azalttığı, akne sayısında düşüşe neden olduğu belirtilmektedir.

 Düşük glisemik indeks ve glisemik yük içeren bir diyetin akne şiddetinde, akne sayısında, önemli bir düşüş meydana getirdiği saptanmıştır. Bu verilere bakarak akne şikayeti olan bireylere süt tüketiminin kısıtlamasının, yeşil çay tüketiminin arttırılmasının, düşük glisemik indeks-glisemik yüklü diyetin tavsiye edilebileceği düşünülmektedir. Ayrıca besinlerin yağ içeriğine dikkat etmeleri tavsiye edilebilir. Şiddetli aknede A ve E vitaminleri ile çinko kullanımı tedaviyi destekleyici etkiler gösterebilmektedir. Genel olarak aşırı yağlı,şekerli besinlerin tüketiminin azalması tavsiye edilir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda akne ve beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz