Tip 2 diyabet tüm diyabet vakalarının yaklaşık %90‘ını oluşturmaktadır. Genellikle obezite, hipertansiyon ve dislipidemi eşlik etmektedir. Tip 2 diyabetin hızlı artışının çevresel nedenlerden, düzensiz beslenme ve düzensiz fiziksel aktiviteden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Akdeniz diyeti ise; işlenmiş yiyeceklerin az tüketildiği daha çok bitkisel kaynaklı, mevsiminde ve yerel besinlerin yer aldığı bir diyet şeklidir. Geleneksel Akdeniz diyeti yüksek düzeyde sebze, kurubaklagil, meyve, yağlı tohum, tahıl (çoğunlukla tam tahıl) ve zeytinyağı; orta düzeyde balık, düşük düzeyde kırmızı et, kümes hayvanları, doymuş yağ alımı ile karakterize bir diyettir.

Tam tahılların glisemik indeksi düşük olup, içerisinde  bulunan  posa ve dirençli nişasta, kan glikoz  ve  insülin düzeyinin  düzenlenmesine  yardımcı olmaktadır. Böylece tip 2 diyabetin ortaya çıkış riskinin azalmasında önemli rol oynadığı belirtilmiştir.

Akdeniz diyetinde önemli bir yere sahip olan kurubaklagiller de içerdiği yüksek posanın yanı sıra dirençli nişasta içermektedir. Böylelikle kan şekerini daha yavaş yükseltmektedirler. Aynı zamanda kurubaklagil tüketimi vücut ağırlığı ve bel çevresi değerinin azalmasını sağlamaktadır.

Amerikan Diyabet Derneği ve Amerikan Kalp Derneği de Akdeniz diyetini Tip 2 diyabetli bireylerde, glisemik kontrolü sağlamak ve kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirmek için önermektedir. Akdeniz diyetinin yeni tanı almış fazla kilolu hastalarda glisemik kontrol üzerine olumlu etkileri olduğu, antihiperglisemik ilaç tedavisini ertelediği gösterilmiştir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda akdeniz diyeti ve tip 2 diyabet konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.