Karaciğer yağlanmasının tanımı ‘’karaciğer ağırlığının %5’ten fazlasının yağ olması’’dır.

Porsiyonların büyüklüğü ve  yüksek enerji içeriği olan besinler, yüksek miktarda yağ ve doymuş yağ içeriği, yüksek rafine karbonhidrat ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, düşük lif, renklendiriciler, kırmızı etin ve trans yağ asitlerinin fazla tüketilmesi, karaciğere serbest yağ asidinin yüksek miktarda ulaşmasına sebep olarak inflamasyonu tetiklemektedir.

Dünya genelinde yapılan ve yayınlanan evrensel görüş; bütün hasta bireyler için yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi, daha sağlıklı bir yaşam şeklinin benimsenmesi, ağırlık kaybı, diyet düzenlemeleri ve fiziksel aktivitenin ilk seçilecek tedavi yaklaşımı olması gerektiğini belirtmektedir.

Gastroenteroloji ve metabolizma dernekleri, ağırlık kaybınının desteklenmesi için düşük enerjili diyet tedavisi ve bu diyet tedavisinin içeriğinin de düşük karbonhidratı ve düşük yağ asitlerini, fruktozdan zengin içecekleri beslenmeden çıkartma; yüksek lifli besinleri, antioksidan açısından zengin meyve, sebzeleri beslenmeye ekleme yönünde fikir birliğine varmışlardır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda karaciğer yağlanması konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz