GLUTENSİZ BESLENME

GLUTEN NEDİR?

Buğday, yapısında 30’dan fazla farklı protein çeşidi bulundurur. Bu proteinlerin 2 tanesi glütenin ve gliadindir. Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan bu doğal proteinin adıdır. Çölyak hastası, gluten hassasiyeti, gluten alerjisi ve bazı ender görülen deri hastalıklarına sahip olan kişiler glütene karşı değişiklik gösteren ciddi reaksiyonlar verebilir.

Gluten aslında tamamen doğal bir maddedir ancak buğdayın son yıllardaki değişen genetik yapısından dolayı günümüzde insan vücudunun gluteni sindirmesi zorlaşmakta ve glutene karşı hassasiyet artış göstermektedir. Ve beraberinde bağışıklık sistemini yorup hastalıklara karşı daha dirençsiz olmamıza sebep olabilir. Özellikle unlu mamulleri çok tüketen kişilerde gluten alerjisi daha sık görülebilmektedir.

 

GLUTENSİZ BESLENME (GLUTEN-FREE)

Bu beslenme şekli içerisinde buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin doğal proteini olarak adlandırılan glüten maddesinin tüketilmemesi yer alır.

*Gluten İçeren Besinler:

Buğday, arpa, yulaf, çavdar, şehriye, kuskus, makarna-pizza-pasta gibi unlu mamuller, paketli gıdaların çoğu, soya sosu, şinitzel-soğan halkası gibi una batırılarak yapılan kızartmalar, hazır çorba ve köftelerde kullanılan harçlar, bira, votka, cin

*Yulaf bazı hastalar tarafından tolere edilebilmektedir, günde 50-60 gram tüketilebilir. Ancak diyete hiç eklenmemesi daha avantajlı ve güvenlidir.

 

*Gluten İçermeyen Besinler:

Mısır unu, patates unu, kestane unu, pirinç unu

Fasulye, bezelye, barbunya, soya fasulyesi, nohut, mercimek, pirinç, kinoa, karabuğday, maş fasulyesi

Amarant, ararot, keten tohumu, soya, tef

Meyve ve sebze çeşitleri

Et, tavuk, balık (Panelenmemiş, una bulanmamış, marine edilmemiş).

Süt, yumurta, peynir, yoğurt, tereyağı, bal (içerikleri okunmalı).

Zeytin, zeytinyağı, ay çiçek, mısır, fındık ve kanola yağları

Fındık, fıstık, badem, ceviz, leblebi

Dondurma (Ürün içerikleri okunmalı)

 

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.